Sjökapten – Navigation 3, nautiska instrument 2

Course code S1533052-4
ECTS Credits 2
Goals

Efter avslutad kurs skall den studerande ha färdigheter i enlighet med STCW 2010 Kapitel II sektionerna A-II/1 och A-II/3:
– Förmåga att bestämma fartygets position med hjälp av elektroniska navigationshjälpmedel.
– Förmåga att använda nautiska instrument och tillämpa informationen korrekt.
– Kunskap om styrkontrollsystem, driftsprocedurer och överföring från manuell till automatisk kontroll och vice versa. Justering av kontroller för optimal prestanda.
– Förmåga till säker drift och att bestämma fartygs position genom att använda alla hjälpmedel och all utrustning som vanligen finns ombord på fartyg.

Contents

– Styrsystem
– GNSS + förstärkningssystem
– Integrerade navigationssystem
– AIS
– VDR
– Aktuella nyheter gällande nautiska instrument.

Attendance

Närvaroskyldighet enligt överenskommelse med ansvarig lärare. Närvaro förutsätts vid simulatorövningar.

Grading scale name

1-5 (för betygssättning)

Vocational education and training

Sjöfart

Degree program

Utbildningsprogrammet för sjöfart

Descriptive assessment

Skriftlig tentamen och/eller inlämningsuppgift/projektarbete.

I kursen tillämpas både formativ och summativ bedömning med flera olika delprover. Varje delprov skall vara godkänt för godkänt resultat i kursen. Proven bedöms utgående från dess typ och omfattning.

Utmärkta insikter (5)
Den studerande uppvisar självständiga och kreativa lösningar förankrat i evidens och formuleringar med förtrogenhet samt kunskaper av utmärkt kvalitet med endast obetydliga fel.
Uppfyller med mycket god marginal en högfungerande medarbetare med ett säkert och utmärkt arbetssätt samt en omfattande repertoar som lätt kan anpassas.

Goda insikter (3-4)
Den studerande kan på god nivå med god marginal klara sig självständigt med yrkesmässiga färdigheter på ett för branschen gott sätt och fungerar som en välfungerande medarbetare/teampartner.
Den studerande skall uppvisa korrekta, goda lösningar med endast ett fåtal felaktigheter.

Tillfredsställande insikter (1-2)
Den studerande kan klara sig självständigt och visa kunskap på grundläggande kompetenser och yrkesmässiga färdigheter.
Den studerande har en ytlig förståelse med tydliga svagheter i lösningar och formuleringar och kan hantera sin roll behjälpligt med handledning.

Material

Kjerstad, N. (2016). Electronic and Acoustic Navigationsystems for Maritime Studies. Ålesund: NTNU.
SOLAS. (aktuell utgåva). IMO.
PERFORMANCE STANDARDS FOR SHIPBORNE RADIOCOMMUNICATIONS AND NAVIGATIONAL EQUIPMENT. (aktuella utgåvor). IMO.

Undervisningsmaterial (högskolan tillhandahåller):

Elektroniska navigationsinstrument (simulator och skolfartyg)
Manualer för aktuella elektroniska navigationsinstrument
Aktuella nautiska publikationer

Prerequisite

S1532042-2 Navigation 2, nautiska instrument 1

Documentation

Kursvitsord antecknas i studiekortet. 1-5 (Vid validering används vitsordet Godkänd).

Teaching methods

Föreläsningar, övningsuppgifter och laborationer, övningar (simulator)

Utskriven 09 maj 2025 kl 17:34